Szukasz inspiracji na weekendowy wyjazd? Już teraz sprawdź nasze autorskie propozycje na city break w Polsce! 

City break w Polsce

W naszym kraju nie brakuje interesujących miejsc na weekendowy wypad. Zwiedzanie, odrobina oddechu od codziennych zmartwień, bliskość natury, a może restauracje kuchni polskiej, gdzie skosztujesz wspaniałych przysmaków? Sprawdź nasze subiektywne TOP 6 na city break!

 

Sandomierz

To niezwykle urokliwie miasteczko położone nad brzegiem Wisły. Często określany jest jako Mały Rzym – podobnie jak stolica Włoch został wybudowany na 7 wzgórzach. Miasteczko może poszczycić się bogatą historią i masą atrakcji. Dużą popularność zyskał również dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”. Będąc w Sandomierzu, [TM(1] warto wejść na szczyt Bramy Opatowskiej i zobaczyć piękną panoramę miasta. Świetnym pomysłem jest też „zagubienie się” na tutejszym rynku. Spadzisty rynek uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. W centralnym punkcie mieści się ratusz zbudowany w XIV wieku. Na koniec zajrzyj do Bazyliki Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i odwiedź jedną z restauracji kuchni polskiej w okolicy rynku.

 

Bydgoszcz

Bydgoszcz to bez wątpienia piękne miasto, z reguły pozostaje jednak w cieniu znacznie popularniejszego Torunia, gdzie pełno jest zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na weekendowy city break warto postawić jednak na Bydgoszcz – szczególnie jeśli chcesz uniknąć tłumów. Z racji na dużą liczbę kanałów i mostów Bydgoszcz bywa określana mianem „Wenecji Północy”. Na pewno nie będziesz narzekać tu na nudę; koniecznie odwiedź Katedrę Bydgoską, Wyspę Młyńską, Dzielnicę Muzyczną i Wieżę Ciśnień. Jedną z najciekawszych atrakcji miasta jest z kolei… Muzeum Mydła i Historii Brudu – warto tu przyjść nie tylko z dziećmi!

 

Katowice i Gliwice

Kolejna być może nieco alternatywna pozycja na naszej liście, z pewnością warto ją wziąć pod uwagę przy wyborze destynacji na weekend. Oba miasta znajdują się w aglomeracji górnośląskiej i dzieli je zaledwie 30 minut pociągiem. W Katowicach warto udać się do starej dzielnicy robotniczej, czyli na Nikiszowiec, zobaczyć słynny Spodek czy odwiedzić Muzeum Śląskie. W Gliwicach natomiast zachwyca cichy i spokojny rynek, gdzie nie brakuje restauracji kuchni polskiej i europejskiej. Nieopodal rynku mieści się słynna na cały kraj palmiarnia. I jeszcze jedno – pomiędzy oboma miastami znajduje się Kopalnia Guido, do wyboru jest wiele tras o różnych poziomach trudności, możesz nawet odbyć tu prawdziwą górniczą szychtę!

 

Gniezno

Podczas weekendowego wypadu z pewnością warto odwiedzić Gniezno, czyli pierwszą stolicę Polski. Znajduje się tu mnóstwo zabytków historycznych, szczególnie polecana jest między innymi Katedra Gnieźnieńska ze Wzgórzem Lecha, koszary wojskowe przy ul. Wrzesińskiej i Sobieskiego oraz rynek Starego Miasta ze Starym Ratuszem. Warto dodać, że przez miasto przebiega również kilka szlaków turystycznych.

 

Jelenia Góra

W Jeleniej Górze nie brakuje atrakcji dla każdego. Jeśli lubisz zwiedzać, czeka cię tu wiele zabytków, takich jak bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego, Brama Wojanowska, baszta Wojanowska czy dawne kolegium jezuickie. Jelenia Góra to także świetna baza wypadowa dla miłośników trekkingów górskich – pobliskie Karkonosze oferują przepiękne szlaki, na których możesz podziwiać wspaniałe widoki i odetchnąć od miejskiego zgiełku.

 

Frombork

Ostatni na liście znalazł się Frombork, czyli miasto położone na Równinie Warmińskiej. We Fromborku znajduje się port oraz morskie przejście graniczne. Szczególnie polecane do zwiedzania są takie atrakcje jak nowy pałac biskupi, Bazylika Archikatedralna Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, wieża wodociągowa czy Wieża Kopernika, w której niegdyś mieszkał ów wybitny astronom. We Fromborku jest także obserwatorium i planetarium.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo