Polska słynie z niezliczonej liczby pysznych deserów, a wśród nich ciasta zajmują szczególne miejsce. Stanowią ważną część naszej kultury kulinarnej, wzbogacając ją swoją różnorodnością i wyjątkowym smakiem. Kto nie uwielbia tych tradycyjnych, na które czekamy cały rok, by pojawiły się na świątecznych stołach? Są też codzienne wypieki, które umilają nam dzień albo przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Poniżej prezentujemy najlepsze ciasta polskie – oto opracowany przez naszych smakoszy ranking.

 

 

Słodkie polskie wypieki – nasz TOP 4

Sernik

To chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich deserów. Puszysty sernik na kruchym spodzie, z dodatkiem wanilii i rodzynek, jest nieodłącznym elementem świątecznych stołów oraz spotkań rodzinnych. Rodzynki w cieście mają tyle miłośników, co i przeciwników! Sernik może mieć wiele odmian, w tym z owocami, czekoladą czy karmelem, pistacją albo masłem orzechowym, co czyni go nie tylko smacznym, ale i kusząco wyglądającym wypiekiem.

Serniki to bardzo popularne ciasta – polskie święta nie mogłyby się odbyć bez tego deseru. Sernik może być wyjątkowo puszysty i aksamitny albo zwarty, z kawałkami sera. Można też przygotować go bez spodu, na ciasteczkach, na półkruchym cieście, z dodatkiem maku albo jabłek. Klasyczny czy tworzony z pasją i kreatywnością – zawsze wypada bosko!

Szarlotka

Proste i pyszne ciasto na co dzień i na specjalne okazje. Najlepsze polskie ciasta często mają na wierzchu sezonowe owoce – jabłko to jeden z symboli polskiej kuchni. Kawałki soczystych jabłek obtoczone w cynamonie i cukrze układane są na cieście drożdżowym albo na kruchym placku. To ciasto, które jest prawdziwą ucztą dla podniebienia, łączy w sobie chrupiący spód, soczyste jabłka i aromatyczne przyprawy.

Szarlotka jest idealnym przykładem na to, jak polska kuchnia potrafi w prosty sposób połączyć smaki i stworzyć wyjątkową ucztę. Zwykle przygotowuje się go jesienią, gdy mamy wiele odmian jabłek do wyboru – idealne są te kwaśne, m.in. szara i złota reneta albo antonówka. Sprawdzi się też ligol, odmiana o intensywnym smaku i lekkiej kwasowości, idealna do szarlotki. Można dodatkowo położyć na warstwie jabłek kruszonkę, która doda słodyczy i będzie piękną ozdobą.

Szarlotkę przygotowuje się w kilku krokach. Wyrabia się kruche ciasto, które stanowi spód. Następnie jabłka obiera się ze skórki, kroi na cienkie plasterki i układa je na cieście. Całość posypuje się cynamonem i cukrem, a na wierzchu układa się drugą warstwę kruchego ciasta w formie kratki. Można też posypać je obficie kruszonką. Ciasto piecze się w piekarniku do uzyskania złocistego koloru.

 

Piernik

Piernik ma w Polsce długą historię, sięgającą aż średniowiecza. Był symbolem obfitości i dobrobytu. To aromatyczne ciasto korzenne jest tradycyjnie pieczone na okres Bożego Narodzenia, choć można się nim zajadać przez cały rok. Był pieczony na specjalne okazje, takie jak święta, wesela czy inne uroczystości rodzinne.

Bogactwo przypraw, miodu i bakalii sprawia, że każdy kęs piernika to wyjątkowe doznanie smakowe. Podstawowymi składnikami piernika są: mąka, miód, przyprawy korzenne (takie jak cynamon, imbir, goździki i gałka muszkatołowa), jajka, masło oraz woda. Ciasto jest zazwyczaj odstawiane na pewien czas, by przyprawy mogły się przegryźć i nadać mu pełnię smaku.

Później ciasto należy rozwałkować i wyciąć w nim różne kształty, często przy użyciu foremek. Może to być forma serca, gwiazdki, ludziki czy inne motywy. Pierniki są pieczone na złoty kolor, a po ostudzeniu mogą być dekorowane lukrem, czekoladą lub innymi polewami. W niektórych regionach Polski, zwłaszcza w Toruniu, pierniki stały się prawdziwą sztuką cukierniczą.

 

Makowiec

Ciasto z makiem jest elementem polskich tradycji świątecznych, szczególnie podczas Wigilii. Jest też przyrządzany z okazji Wielkiejnocy oraz na uroczystości rodzinne – jak imieniny, urodziny czy ważne rocznice. Makowiec składa się z kilku warstw cienkiego ciasta, między którymi znajduje się nadzienie z maku.

Kluczowym składnikiem farszu jest zmielony mak, który jest gotowany z mlekiem lub wodą, a następnie łączony z miodem, cukrem, bakaliami, orzechami lub suszonymi owocami (jak m.in. rodzynki). Nadzienie jest aromatyzowane przyprawami, cynamonem, wanilią czy skórką pomarańczową.

Charakterystyczna masa z maku, migdałów i bakalii jest następnie zawijana w ciasto drożdżowe. Można też przygotować makowiec na kruchym spodzie. Ciasto ma intensywny smak, często wzbogacany miodem i stanowi prawdziwą ucztę dla podniebienia. Dodajmy, że w polskiej kuchni jest wiele regionalnych odmian makowca, które różnią się składnikami oraz sposobem przygotowania – m.in. makowiec lubelski, śląski czy krakowski.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo