Tradycyjne ciasta polskie to nieodłączna część kultury i gastronomii tego kraju. Są znane z wyjątkowego smaku, różnorodności oraz artystycznego wykończenia. Każde ciasto ma swoją historię i smak, który przyciąga zarówno krajowych smakoszy, jak i miłośników słodkości z całego świata. Oto kilka przykładów tradycyjnych polskich ciast.

Szarlotka, piernik, sernik, kremówka lub mazurek – to tylko kilka wiodących i szczególnie uwielbianych w polskiej tradycji cukierniczej ciast. Większość jest popularna w całym kraju, niektóre są charakterystyczne dla danego regionu – jak m.in. rogale świętomarcińskie. Wybrane piecze się głównie na konkretną okazję – jak m.in. babkę drożdżową czy mazurek na Wielkanoc.

Tradycyjne polskie ciasta wyróżniają się nie tylko doskonałym smakiem, ale również długą historią i związkiem z polską kulturą kulinarną. Są one symbolem gościnności i radości, a ich przygotowywanie i spożywanie często łączą pokolenia. Poznaj tradycyjne ciasta polskie.

Szarlotka

Szarlotka zapracowała sobie na tytuł królowej wśród tradycyjnych polskich ciast. Składa się z kruchego ciasta na bazie mąki, masła i cukru, które jest nadziewane kwaśnymi jabłkami. Na wierzchu ciasta znajduje się chrupiąca kruszonka, lukier albo cukier puder.

Szarlotka jest nie tylko smaczna, ale również prosta w przygotowaniu, dlatego często gości na polskich stołach zarówno na co dzień, jak i od święta. Do jej przygotowania najlepiej sprawdzą się kwaśne, stare odmiany jabłek – jak m.in. szara lub złota reneta, papierówka czy antonówka.

Przeczytaj również: Domowy smalec ze skwarkami - tradycyjny smak polskiej kuchni

Sernik

Sernik to jedno z najbardziej klasycznych ciast w Polsce. Wykorzystuje się do niego ser, najczęściej twaróg, który nadaje mu gładką, kremową konsystencję. Sernik może mieć różne smaki i dodatki, takie jak rodzynki, bakalie, owoce lub czekolada.

Podaje się go zazwyczaj z bitą śmietaną lub sosem owocowym. Popularny jest m.in. sernik na kruchym spodzie z brzoskwiniami i bezą, czy też klasyczny sernik „z kratką” i lukrem. Można jednak upiec go na wiele sposobów.

Jednym z typowych polskich ciast jest też malinowy sernik. To połączenie klasycznego sernika z letnimi owocami. Składa się z ciasta kruchego, a na wierzchu umieszcza się gładką masę serową z dodatkiem malin lub dżemu malinowego. To ciasto jest lekkie, owocowe i doskonale komponuje się z sosem malinowym.

Czytaj więcej: Tradycyjne polskie desery

Ciasto drożdżowe, kruche lub ucierane z owocami

Bardzo popularne są też ciasta polskie z sezonowymi owocami i kruszonką – jak między innymi kruchy placek ze śliwkami, ciasto drożdżowe z jabłkiem czy ucierane z truskawkami lub rabarbarem. Można wykorzystać dosłownie każdy owoc, jaki mamy w ogrodzie – maliny, agrest, morele czy porzeczki.

W okresie letnim, gdy truskawki są w pełnym sezonie, popularne jest przygotowywanie ciasta z truskawkami. Składa się ono z delikatnego biszkoptu lub kruchego spodu, który jest nadziewany świeżymi truskawkami. Często dodaje się również bitą śmietanę lub krem waniliowy. To lekkie i orzeźwiające ciasto doskonale oddaje smak i aromat świeżych truskawek.

Murzynek

Murzynek to miękki w konsystencji i wilgotny, intensywnie czekoladowy, polski odpowiednik brownie. Ciasto jest wypiekane z mąki, cukru, kakao, jajek, masła i innych składników, które nadają mu bogaty smak. Wierz można polać sosem czekoladowym.

Zobacz też: Kartacze – mięsno-ziemniaczane niebo w gębie

Miodownik

Składa się z gładkiego ciasta, które jest wilgotne i pełne aromatu dzięki dodatkowi miodu. Ma charakterystyczną konsystencję i wyrazisty smak.

Podstawowe składniki miodownika to: mąka, masło, cukier, jajka, przyprawy (takie jak cynamon, goździki, imbir), oraz oczywiście miód. To ciasto ma bogatą historię i jest symbolem polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Jego aromatyczny zapach i wyjątkowy smak sprawiają, że jest idealne do podania na świątecznym stole.

 

Pączki

Pączki to powszechnie znane, drożdżowe, pulchne i smażone na głębokim tłuszczu ciastka, tradycyjnie spożywane w Polsce w okresie karnawału. Zwykle mają formę okrągłego, drożdżowego ciasta z dziurką pośrodku. Pączki są nadziewane różnymi słodkimi kremami, dżemami lub lukrem. W Polsce popularne są zwłaszcza pączki z różą, dżemem różanym lub powidłami śliwkowymi. Coraz większe zainteresowanie budzą też pączki z czekoladą, nadzieniem o smaku słonego karmelu czy pistacji albo lawendy.

 

Makowiec

Makowiec to ciasto drożdżowe zawijane i nadziane masą makową. Jest on popularny podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Masa makowa jest przygotowywana z takich składników jak zmielony mak, migdały, bakalie i przyprawy oraz cukier. Makowiec jest często ozdobiony lukrem i posypany kruszonką. Można też przygotować jego inną wersję – jak m.in. makowiec na kruchym cieście.

 

Babka drożdżowa albo piaskowa

Babka to popularne ciasto w Polsce, które ma charakterystyczny kształt pierścienia. Jest wypiekane z ciasta drożdżowego, ucieranego lub biszkoptowego. Często zawiera aromatyczne dodatki – takie jak między innymi rodzynki, skórka cytrynowa czy wanilia. Babka jest często polana lukrem i ozdobiona posypką. Króluje na naszych stołach w czasie świąt – jest symbolem Wielkiejnocy.

Czytaj więcej: TOP 6 pomysłów na City Break w Polsce!

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Poradnik Restauratora - logo
Przegląd Gastronomiczny - logo
Papaja - logo
Szef Kuchni - logo
Raport Restauratora - logo
Kukbuk - logo
Horeca Trends - logo
Portal Spożywczy - logo