Tradycyjne polskie desery to część kultury kulinarnej naszego kraju. Charakteryzują się różnorodnością i bogactwem smaków. Wśród popularnych polskich deserów znajdują się ciasta i inne wypieki, ale też budyń, galaretka, kisiel, słodkości bez pieczenia, a także pączki, racuchy czy drożdżówki. Poznaj wybrane tradycyjne polskie desery.

Desery polskie – ciasta

Wśród polskich ciast królują między innymi szarlotka, miodownik, makowiec, placek drożdżowy z kruszonką i owocami, pleśniak, różne serniki, a także tort makowy lub bezowy Polskie desery, pieczone lub nie, często serwuje się z sezonowymi owocami. Poniżej omawiamy wybrane z nich.

Czytaj więcej: Dania dla dzieci niejadków – co na obiad i na deser?

 

Czekoladowe brownie z porzeczkami

 

Sernik. To jedno z najpopularniejszych ciast, przygotowywane z twarogu, jajek, cukru i dodatków (jak aromat rumowy, wanilia czy bakalie). Sernik piecze się w różnych odmianach, na kruchym spodzie lub bez ciasta, na herbatnikach, z białą czekoladą, kakao lub masłem orzechowym.

Makowiec. Ciasto z nadzieniem przygotowanym z maku, cukru, migdałów, rodzynek i przypraw. Makowiec jest tradycyjnym wypiekiem bożonarodzeniowym, ale cieszy się popularnością przez cały rok. To polski deser na wyjątkowe okazje.

Babka drożdżowa. Dawniej najsłynniejszym polskim ciastem, które przeniknęło do innych tradycji kulinarnych, była baba drożdżowa. Babki piecze się przede wszystkim na Wielkanoc. Są ważnym elementem świątecznego stołu. Wraz z biegiem czasu zmniejszyła się liczba żółtek i cukru używana do jej upieczenia.

Szarlotka. Rozpowszechniona na całym świecie, przyrządzana jest z plasterków jabłek układanych na cieście. Na wierzchnią warstwę często nakłada się dodatkowo kruszonkę i całość posypuje się cukrem pudrem i cynamonem.

Miodownik. To ciasto przygotowywane z miodu, orzechów, bakalii i przypraw korzennych. Jest puszyste i wilgotne, często ozdobione polewą z lukru i kandyzowanymi owocami.

Czytaj więcej: Najlepsze polskie ciasta - TOP 4

Polskie desery bez pieczenia

Budyń. Klasyk polskiej kuchni. Budyń jest słodkim deserem przygotowywanym na bazie mleka, cukru i mąki. Może być podawany na zimno lub ciepło, często z dodatkiem bitej śmietany lub owoców, polewy czekoladowej czy konfitury.

Galaretka. Kolorowa galaretka z owocami lub bez stanowi lekki deser idealny na letnie dni. Jest przygotowywana z żelatyny, soków owocowych i cukru.

Kisiel. Ten gęsty i kleisty deser przyrządzany jest z przecieranych owoców, mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej oraz cukru. Kisiel bywa podawany jako lekki i orzeźwiający deser lub dodatek do innych słodkich potraw.

Pascha. W niektórych regionach Polski jada się na Wielkanoc paschę, czyli deser z twarogu i żółtek oraz bakalii. Pascha upowszechniła się dzięki kuchni kresowej.

Inne desery polskie

Pączki. Puszyste pączki to popularny słodki przysmak w Polsce. Są one smażone na złoto, a następnie obtaczane w cukrze pudrze lub polane lukrem. Dzisiaj popularne są ich różne odmiany – także z czekoladą, karmelem, pistacją czy innym nadzieniem.

Pączki są powszechnie kojarzone z tłustym czwartkiem (czwartek poprzedzający Wielki Post) oraz karnawałem, gdy są spożywane jako ostatni „wybryk” kulinarny przed okresem postnym. To nie tylko smaczny deser, ale również istotny element kultury kulinarnych tradycji w Polsce. Ich przygotowanie i spożycie są często związane z radością, wspólnym świętowaniem i okazjami do spotkań rodzinnych czy towarzyskich.

Drożdżówki. Oprócz pączków w polskiej kulturze kulinarnej jest wiele innych słodkich wypieków na bazie ciasta drożdżowego, które również cieszą się dużą popularnością. Wśród nich znajdują się drożdżówki z makiem, serem, dżemem i innymi pysznymi nadzieniami. Jedną z odmian drożdżówek są też wyjątkowo lubiane jagodzianki.

 

Jagodzianki

 

Eklerki. To delikatne wypieki na bazie ciasta parzonego, które są nadziewane kremem, najczęściej śmietankowym. Mają też charakterystyczny kształt. Rurki z kremem są często polewane lukrem bądź czekoladą na wierzchu, co dodaje im słodkiego smaku i atrakcyjnego wyglądu. Czasami dekoruje się je również cukrem pudrem, kandyzowanymi owocami czy orzechami.

Racuchy. Racuchy to smażone placuszki przygotowywane z ciasta na drożdżach lub proszku do pieczenia. Często zawierają kawałki jabłek, które nadają im charakterystycznego smaku i aromatu.

Placki ziemniaczane. Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku placki ziemniaczane to pyszny deser lub dodatek do posiłku. Mogą być podawane z cukrem, dżemem lub śmietaną.

Te tradycyjne polskie desery stanowią tylko małą część bogatej kultury kulinarnych przysmaków tego kraju. Każdy z nich jest wyjątkowy pod względem smaku, a także historii i tradycji, które się z nimi wiążą.

Czytaj więcej: Kuchnia polska we Wrocławiu - gdzie warto pójść?

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Poradnik Restauratora - logo
Przegląd Gastronomiczny - logo
Papaja - logo
Szef Kuchni - logo
Raport Restauratora - logo
Kukbuk - logo
Horeca Trends - logo
Portal Spożywczy - logo
Naszemiasto - logo
Gastrowiedza - logo
RS - logo