W Polsce odbywa się kilka festiwali kulinarnych i każdy może znaleźć imprezę odpowiednią dla siebie. Wiele z nich cieszy się dużą popularnością wśród miłośników kuchni oraz osób poszukujących nowych smaków i doświadczeń. Jakie festiwale dla miłośników gastronomii odbyły się w tym roku, a jakie są jeszcze przed nami? Poniżej krótka ściągawka.

Eventy kulinarne zyskują rosnące uznanie – to świetna okazja, by spróbować różnych dań regionalnych. Można spędzić czas z rodziną na pikniku, wybrać się na randkę lub po prostu zjeść obiad w innym otoczeniu. Każdy event kulinarny to inne doznania – poniżej polecamy kilka imprez.

Festiwal „Śląskie Smaki” 2023

XVII Festiwal Śląskie Smaki odbył się 4 czerwca 2023 roku w Parku Zdrojowym w Jastrzębie-Zdroju. Zorganizowano liczne atrakcje – m.in. pokazy kulinarne, konkurs oraz bitwę smaków. Jest organizowany od 2006 roku przez Śląską Organizację Turystyczną, której zależy na promocji kuchni śląskiej. Uczestnicy walczyli o Brązowy, Srebrny i Złoty Fartuch. Gratką był też pokaz kuchni wegańskiej Kingi Paruzel. Festiwal każdego roku jest okazją do spotkania się reprezentantów tej branży z różnych regionów województwa.

Gdzie i kiedy? 4 czerwca 2023, Park Zdrojowy w Jastrzębie-Zdroju.

 

Festiwal Smaku

Jest to jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń kulinarnych w Polsce. Odbywa się w różnych miastach w całym kraju i skupia się na promowaniu lokalnych, tradycyjnych potraw oraz produktów regionalnych. Celem festiwalu jest odkrywanie unikalnych smaków Polski, edukowanie o tradycyjnej kuchni oraz zachęcanie do korzystania z lokalnych produktów. Gwarantowany jest najwyższy poziom kulinarny, kreatywność, miła obsługa i wyjątkowa atmosfera

Od 19 do 23 czerwca trwała już XIII edycja Festiwalu Smaku w Kielcach. Przez pięć dni restauracje oraz kawiarnie zapraszają na specjalnie na tę okazję przyrządzone potrawy w festiwalowych cenach. To świetna okazja, by odwiedzić różne lokale w danym mieście, wspieranie lokalnej przedsiębiorczości oraz promowanie idei „Slow Food”.

Gdzie i kiedy? 19-23 czerwca 2023, Kielce.

 

Festiwal Pierogów Świata w Kraśniku

To nie lada okazja, by rozsmakować się w pierogach i odkryć nowe smaki. Specyfika festiwalu polega na prezentacji kulinarnych wersji pierogów z różnych krajów i kultur. Podczas festiwalu restauracje, kucharze amatorzy oraz regionalni producenci żywności mają możliwość zaprezentowania swoich specjalnych przepisów na pierogi, zainspirowanych różnymi kuchniami świata.

Gdzie i kiedy? 10-11 lipca 2023, od godz. 12.00, ul. Żwirki i Wigury 2, MOSiR Kraśnik.

 

Festiwal Lodów Rzemieślniczych nad Wisłą

Latem nie może też zabraknąć czegoś dla łasuchów. Festiwal Lodów Rzemieślniczych nad Wisłą odbywa się w Warszawie – tegoroczna edycja zacznie się 21 lipca i potrwa cały weekend. Można próbować różnych lodów rzemieślniczych i wybierać spośród zaskakujących smaków czy wersji – m.in. solony karmel, zielona herbata matcha, lawenda czy beza z marakują, bez dodatku cukru, wegańskich, tajskich, bez laktozy.

Gdzie i kiedy? ISKRA Pole Mokotowskie, 21-23 lipca, godzina 12.00.

 

Wrocławska Feta. Festiwal Piwa, Wina i Sera

W sercu Wrocławia odbędzie się na początku sierpnia Festiwal Piwa, Wina i Sera. Czeka nas prawdziwa uczta! Będzie można spróbować wielu gatunków sera i regionalnych alkoholi. Wrocławska Feta to kulinarna i wyjątkowo smaczna podróż po zakątkach świata, a także okazja, by posłuchać ciekawostek na temat produkcji serów, wina, cydru i piwa.

Gdzie i kiedy? 4-8 sierpnia, Rynek we Wrocławiu.

 

Europejski Festiwal Smaku

Będzie to już 15. edycja festiwalu, na którym spotykamy się dla dobrego jedzenia, sztuki oraz literatury. Nie bez powodu impreza jest organizowana we wschodniej Polsce, w Lublinie, czyli mieście inspiracji. Każdego roku festiwal ten odwiedza około 100 tysięcy ludzi.

Odbędzie się m.in. Jarmark Produktu Regionalnego i Lokalnego „W harmonii z Ukrainą” – Plac Łokietka oraz Jarmark Inspiracji. Będą wystawcy z Polski i Europy, jedzenie, wino, piwo, nalewki. Nie zabraknie też konkursów kulinarnych. Europejski Festiwal Smaku w Lublinie to jeden z najważniejszych festiwali wielokulturowych w Polsce. Obrazuje różne oblicza kuchni oraz kultury – od literatury i muzyki aż po obraz.

Gdzie i kiedy? 4-10 września 2023, ul. Złota 3, Lublin.

 

Festiwal Smaków Food Trucków

Leszno stanie się kulinarną mekką – będzie można zjeść tu dania niemal ze wszystkich stron świata. Do spróbowania będą m.in. specjały z Tajlandii, Meksyku, Ameryki, a także klasyki kuchni włoskiej, francuskiej czy hiszpańskiej. Znają coś dla siebie także miłośnicy kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz słodkości. Wśród atrakcji są m.in. wybory najsmaczniejszego food trucka i zawody jedzenia na czas.

Gdzie i kiedy? 9-10 września 2023, Leszno.

 

Warszawski Festiwal Piwa

Odbędzie się w dniach 19-21 października 2023 roku na Stadionie Legii Warszawa. Jest organizowany od 2014 roku i gromadzi rzeszę zwolenników. Odbywają się aż dwie edycje tego wydarzeni – jedna wiosną, a druga jesienią. Można poznać wtedy najciekawsze polskie browary i aktualne trendy w piwowarstwie. Obecnie coraz więcej piwowarów to osoby pełne pasji, które chcą tworzyć nowoczesne piwa, nie zapominając jednak o tradycji. Można zwykle skosztować różnych piw kraftowych, a także zjeść znakomite przekąski z foodtracków.

Gdzie i kiedy? 19-21 października 2023, Stadion Legii Warszawa, czwartek od 16.00, w piątek i sobotę od 12.00.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo