Fuczki bieszczadzkie podbiły serca nie tylko Polaków, ale także smakoszy z różnych zakątków świata. Te wyjątkowe placki z kapusty kiszonej, łączące wyrazisty smak z niezwykłą delikatnością, to prawdziwy klejnot kuchni Bieszczad. Co sprawia, że przepis na fuczki wciąż wzbudza takie zainteresowanie? Zanurz się w opowieść o tym wyjątkowym daniu, które przyciąga kulinarnych odkrywców od lat.

Bieszczady: odkrywanie kultury przez smaki regionu

Bieszczadzkie tradycje mają swoje korzenie na Podkarpaciu, regionie położonym w południowo - wschodniej Polsce. Od wieków teren ten był miejscem przenikania się rozmaitych kultur.

Kuchnia Bieszczad to unikatowy miks wpływów kulturowych z Rumunii, Serbii, Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Rusi czy Węgier. Swoje piętno na kulinarnej tożsamości regionu odcisnęli również Łemkowie, Tatarzy, Żydzi, Romowie, a także Bojkowie - rdzenni górale bieszczadzcy*. Już od średniowiecza liczne szlaki handlowe przecinały ten region, co znacznie przyczyniło się do wprowadzenia nowych smaków, produktów i technik kulinarnych. Wędrujące wzdłuż Karpat ludy pozostawiały trwały ślad w obyczajach, muzyce, architekturze, ubiorze, wierzeniach, a także w kuchni.

Ziemniaki, kapusta, grzyby – najważniejsze składniki kuchni bieszczadzkiej

Powstała z tak różnorodnych źródeł kuchnia bieszczadzka do dziś wyróżnia się swoją autentycznością i unikalnością. Nie bez przyczyny bieszczadzkie smaki uznawane są za jedne z najciekawszych w Polsce. Przepisy na regionalne specjały, przekazywane z pokolenia na pokolenie, przetrwały w większości w niezmienionej od dziesiątków lat formie i do dziś przygotowuje się je z zachowaniem tradycyjnych metod. Także najczęściej wykorzystywane techniki kulinarne nie zmieniły się w Bieszczadach od lat - nadal jest to pieczenie, gotowanie w kociołkach nad ogniskiem oraz kiszenie i fermentacja.

Czytaj więcej: Kuchnia regionalna polska – Kaszuby

Ze względu na warunki klimatyczne i geograficzne możliwości uprawy zbóż, warzyw i hodowli zwierząt były w Bieszczadach zawsze dość ograniczone. Dlatego większość regionalnych dań wciąż oparta jest na połączeniu najbardziej typowych produktów lokalnych, a są to głównie: ziemniaki, kapusta (także kiszona), grzyby, mięsa (szczególnie wieprzowina i drób), mąka - zwykle żytnia i orkiszowa, groch, fasola oraz kasze.

Sezonowe składniki w kuchni Bieszczad

W bieszczadzkich przepisach bardzo często wykorzystywany jest olej lniany oraz przetwory z mleka owczego i koziego - sery, bryndze, mleko i śmietana. Na talerze często trafiają też leśne owoce i dzikie rośliny łąkowe, nierzadko uznawane w pozostałych regionach Polski za chwasty. Kuchnia Bieszczad wykorzystuje najchętniej te składniki, na które aktualnie jest kalendarzowa pora. Pierogi z rozmaitymi nadzieniami, pyzy, kluski, gołąbki, knysze, proziaki czy placki ziemniaczane podawane są więc w towarzystwie sezonowych warzyw, owoców oraz darów lasu. Regionalne menu uzupełniają mięsne gulasze oraz ryby z rzek i górskich jezior.

Skorzystaj w Tygodnia Kuchni Polskiej, aby zakosztować smakowitych dań z wyselekcjonowanych restauracji serwujących kuchnię polską. Sprawdź mapę restauracji i zarezerwuj swój zestaw w z przystawką i deserem w promocyjnej cenie!

Fuczki - skarb kuchni bieszczadzkiej

” Fuczki? Co to?” - zastanawia się wielu turystów, po raz pierwszy przekraczających drzwi restauracji, serwujących potrawy rodem z Bieszczad. Rzeczywiście, w kuchni bieszczadzkiej nie brakuje unikatowych przepisów, a fuczki są właśnie jednym z nich. Jak na Śląsku kwaśnica, tak w Bieszczadach fuczki - charakterystyczny przysmak regionu nie daje się zapomnieć nikomu, kto spróbował go choć jeden raz.

Zastanawiasz się, jak zrobić fuczki? Przepis na to danie jest prosty. Drobno pokrojoną kapustę kiszoną łączymy z gęstym ciastem naleśnikowym i smażymy na patelni otrzymując placki, przypominające nieco placki ziemniaczane. Kapusta kiszona powinna być przed wymieszaniem z ciastem drobno pokrojona. W większości przepisów dodaje się ją w postaci surowej, choć bywa, że niektóre gospodynie gotują ją przed usmażeniem, dzięki czemu fuczki bieszczadzkie zachowują swój ostro-kwaśny, wyrazisty smak.

Gdzieniegdzie w Bieszczadach można skosztować fuczków na bazie gotowanych ziemniaków, do których dodaje się pokrojoną kiszoną kapustę i całość przyprawa cząbrem. Smakują wyjątkowo!

Jak podawać fuczki bieszczadzkie?

Szalenie popularne wśród turystów i mieszkańców Bieszczad placki fuczki to danie postne, skromne i lokalne, wywodzące się z kuchni Łemków. Najwięcej smaku bieszczadzki smakołyk będzie miał jesienią i zimą, kiedy kapusta kiszona jest najbardziej chrupka i aromatyczna.

Fuczki łemkowskie można serwować jako samodzielne danie lub przekąskę. Często podaje się je z dodatkiem śmietany, zsiadłego mleka, sosu czosnkowego, grzybowego lub ziołowego. Fuczki mogą również stanowić doskonały dodatek do mięs lub ryb. Pieczone placki z kapustą doprawiane są bardzo delikatnie. W serwujących polskie jedzenie domach i restauracjach spotkać można bieszczadzkie fuczki z cebulą, kminkiem, majerankiem lub cząbrem.

Przepis na fuczki znany jest od stuleci, a przyrządzane według tradycyjnych receptur danie serwowane jest w gospodach, zagrodach agroturystycznych, karczmach i oberżach przez cały rok. Autentyczna i niepowtarzalna propozycja kuchni bieszczadzkiej jest świetnym dowodem na wyjątkowość kulinarnej tradycji tego regionu. Prostota i autentyczność fuczków urzeka, odbijając w sobie jednocześnie całe bogactwo dziedzictwa kulinarnego Podkarpacia. Nie pozna Bieszczad, kto nie spróbuje tutejszych placków z kiszonej kapusty! A kto ich raz skosztuje, będzie już zawsze wiedział, dlaczego oryginalny przysmak najbardziej dzikich polskich gór przetrwał przez stulecia.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Poradnik Restauratora - logo
Przegląd Gastronomiczny - logo
Papaja - logo
Szef Kuchni - logo
Raport Restauratora - logo