Łódź to od dziesiątek lat miasto znane jako centrum polskiego przemysłu włókienniczego i kultury robotniczej, a po wojnie również jako centralny w Polsce ośrodek produkcji filmowej. To niegdyś również punkt mieszania się kultur, co w oczywisty sposób wzbogaciło miasto. Wszystko to sprawia, że Łódź jest niezwykle ciekawym miastem, również pod względem kulinarnym. Sięgnijmy wstecz i przyjrzyjmy się, jak wyglądała dawniej polska kuchnia w Łodzi i okolicach. Przeczytaj w naszym artykule, z czego słynie łódzka kuchnia, jakie potrawy warto poznać i gdzie się nimi uraczyć!

Kuchnia ze środka Polski

Centralny region Polski to tereny, które przez dziesięciolecia zamieszkane były zarówno przez Polaków, jak i przez Żydów, Niemców i Rosjan. To dlatego o Łodzi mówi się “miasto czterech kultur”. Mieszały się tam zwyczaje, wierzenia i języki, co sprawiało, że region ten był niezwykle bogaty i złożony kulturowo. Miało to swoje odbicie również w kulinariach, stąd w regionie łódzkim mnóstwo ciekawych dań wartych poznania. Kugiel z Przedborza to potrawa z oficjalnej listy łódzkich produktów tradycyjnych. Jaka jest jej historia? To danie, które przywędrowało do pobliskiego łódzkiego miasteczka Przedbórz wraz z liczną społecznością żydowską. W oryginalnej wersji kugiel (kugel) to rodzaj zapiekanki jednogarnkowej, w której główną rolę grała gęsina. W polskiej wersji przygotowuje się ją z wieprzowiną. Pozostałe składniki to ziemniaki, jaja, cebula, bułka tarta i przyprawy. Było to danie bogate, sycące, jedzone zazwyczaj w niedzielę. Innym flagowym łódzkim daniem jest była zalewajka - zupa popularna wśród warstwy robotniczej. Dlaczego? Zalewajka była szybka do przyrządzenia i składała się z powszechnie dostępnych, prostych składników - ziemniaków i zakwasu, a więc była to potrawa łatwa, tania, a przy tym wszystkim sycąca. Ziemniaki, które były szeroko dostępne w całym kraju, stanowiły bazę wielu innych potraw charakterystycznych dla regionu łódzkiego. Z ziemniaków przyrządzano tak zwane cepeliny, czyli podłużne duże kluski nadziewane mięsem. Robiono z nich też inne podobne danie, zwane żelaznymi lub szarymi kluskami. Nazwa pochodzi od ich barwy, ponieważ po ugotowaniu kluski mają szarawy odcień. Powstawały one z tartych ziemniaków, lecz były mniejsze i serwowane ze skwarkami. Ciekawą łódzką potrawą, charakterystyczną dla dawnych czasów była polewka gruszkowa, czyli słodko-kwaśna zupa przygotowywana ze świeżych owoców gruszy. Gruszki były również powszechnie dostępne, ponieważ ich drzewa rosły w tym regionie praktycznie na każdym rogu. Polewka gruszkowa stanowiła więc kolejne proste i bardzo tanie danie, co było ogromnie ważne dla niezamożnych mieszkańców miast i wsi.

Gdzie w Łodzi i okolicach skosztować polskiej kuchni?

Nie wszystkie z wymienionych charakterystycznych dań przetrwały w powszechnej świadomości Łodzian, ale z pewnością część z nich można bez trudu skosztować, będąc w okolicy. Cepeliny oraz wszelkiego rodzaju ziemniaczane kluski to do dziś uwielbiane dania w tym regionie. Zalewajki, zapewne nieco podrasowanej, również wciąż można skosztować w niektórych restauracjach. Kulinarną podróż można zacząć od Łodzi, gdzie w okolicy Śródmieścia oraz Dworca Fabrycznego Łodzi Fabrycznej znajdziemy restauracje z polską kuchnią tradycyjną i nie tylko. Z kolei miłośników mniejszych miejscowości i ich klimatu zachęcamy do odwiedzenia jednego z najstarszych miast w Polsce - Łowicza. To urokliwe miasto z przytulną starówką oraz centrum polskiego folkloru. Znajdziemy tam kilka restauracji - perełek z tradycyjnymi smakołykami. Mniejsze miejscowości jak Pabianice i Bednary to zakątki, w których także odnajdziemy pyszne tradycyjne smaki polskiej kuchni, które z pewnością przeniosą nas w czasie.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo