Kuchnia śląska to jedna z najbardziej charakterystycznych i smacznych kuchni regionalnych w Polsce. Symbolami bogatej historii i tradycji regionu śląskiego jest wiele potraw. Śląsk stanowi od wieków miejsce spotkania różnych kultur i wpływów kulinarnych.

Kuchnia śląska to nie tylko jedzenie, to także tradycje rodzinne i towarzyskie. Ślązacy często goszczą gości przy długim stole pełnym potraw, które są przygotowywane z miłością i dbałością o tradycję. Duży wpływ na ukształtowanie się charakteru kuchni śląskiej miały tradycyjne smaki kuchni okolicznych ziem – to właśnie one pozwoliły ukształtować kuchnię śląską w takiej postaci, w jakiej się obecnie znajduje.

Śląska kuchnia bazuje głównie na różnych mięsach i sosach, kaszach i ziemniakach. Jej smak jest wypadkową cech regionu i wpływów historii. Można w niej znaleźć inspiracje z kuchni niemieckiej, austriackiej i czeskiej, a także z kuchni wiejskiej i góralskiej. Nie brakuje też produktów charakterystycznych dla kuchni mieszczańskiej czy nawet myśliwskiej.

Kuchnia śląska – co ją wyróżnia?

Ziemniaki na pierwszym miejscu. Kuchnia śląska jest znana z wykorzystywania ziemniaków jako podstawowego składnika. Są przyrządzane pod różnymi postaciami – popularne są m.in. kluski śląskie, placki ziemniaczane czy pyzy. To częste dodatki lub podstawa dań śląskich. Ziemniaki nadają smak i konsystencję wielu potrawom.

Mięso. Odgrywa kluczową rolę w kuchni śląskiej. Popularne są dania mięsne, takie jak schabowy, kiełbasa śląska, golonka, krupniok, czy słynne śląskie rolady. Ślązacy znani są z umiejętności przyrządzania mięsa na wiele różnych sposobów.

Sycące dania. Śląsk jest kopalnią węgla kamiennego. Górnicy potrzebowali wysokokalorycznych, treściwych i sycących potraw, które zapewniały im siłę podczas długiej i męczącej pracy w kopalniach. Przykładem może być golonka, chleb ze smalcem czy krupniok.

Kapusta kiszona. Kapusta kiszona to nieodłączny składnik wielu dań śląskich. Jest podstawą do przygotowywania takich potraw jak bigos, kiszka ziemniaczana czy śląski kapuśniak. To kwaszone warzywo nadaje potrawom charakterystyczny smak i aromat.

Kluski i pierogi. W kuchni śląskiej kluski odgrywają szczególną rolę. To tradycyjny dodatek do mięsa i sosów, ale mogą być też serwowane jako samodzielne danie. Na Śląsku jada się je zarówno na słodko (z masłem z patelni i cukrem), jak i na słono (z sosem pieczeniowym albo grzybowym).  

Zupa na początek. Obowiązkowym punktem na śląskim stole jest zupa. Ślązacy przyrządzają wiele różnych rodzajów zup, ale jedną z najbardziej znanych jest żur. To kwaszona zupa z dodatkiem kiełbasy i jajek często podawana z kluskami śląskimi.

Słodkie smakołyki. Kuchnia po śląsku to również wiele słodkości. Sernik śląski, makówki, szpajza (deser śląski z jajek), kołocz (ciasto drożdżowe z jabłkami, serem lub makiem) czy miodownik to tylko niektóre z przysmaków, które cieszą podniebienia mieszkańców regionu.

Piwo i napoje regionalne. Śląsk słynie z produkcji piwa. Browary regionalne oferują szeroki wybór piw, w tym tradycyjne piwo pszeniczne. Oprócz tego popularne są kompoty czy soki z owoców i jagód rosnących w okolicznych lasach.

Wpływy kulturowe. Kuchnia po śląsku jest wynikiem wpływów różnych kultur. To efekt wielowiekowej historii regionu, który był miejscem migracji i spotkań różnych narodowości. W kuchni śląskiej można znaleźć ślady kuchni niemieckiej, czeskiej i żydowskiej.

Święta i tradycje kulinarne. W kuchni śląskiej ważne są także świąteczne tradycje. W okresie Bożego Narodzenia nie może zabraknąć makowca, a w okresie Wielkanocy jajka faszerowane mięsem i chrzanem. Dodajmy jako ciekawostkę, że na Śląsku prezenty pod choinkę przynosi Dzieciątko. Jest ono utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa.

 

Najpopularniejsze potrawy śląskie

 • rolada wołowa z modrą kapustą,
 • krupniok (kaszanka),
 • pierogi,
 • żur na zakwasie,
 • ziemniaki z kapustą kiszoną (ciapkapusta),
 • zupa wodzionka,
 • kotlety mielone (karminadle),
 • galert śląski,
 • hekele (pasta ze śledzi),
 • karp, pstrąg,
 • sałatka warzywna (szałot),
 • pączki (kreple).

Rolada śląska. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych dań kuchni śląskiej. To zawijane i duszone mięso wołowe lub wieprzowe. Rolada jest przygotowywana z różnymi nadzieniami, takimi jak boczek, ogórki kiszone, cebula i musztarda. Całość jest duszona w sosie warzywnym do momentu, gdy mięso staje się miękkie i aromatyczne.

Kluski śląskie. Kuchnia śląska bazuje na potrawach mącznych. Kluski są gotowane w osolonej wodzie i często podawane jako dodatek do mięsa i sosów. Kluski te są delikatne w smaku i stanowią doskonałe uzupełnienie różnych dań mięsnych.

Śląski krupniok. To rodzaj kiszki ziemniaczanej, która jest popularna w regionie śląskim. Jest to potrawa przyrządzana z krupczatki (kaszanki) i ziemniaków, często przyprawiana cebulą i przyprawami. Krupniok jest smażony na patelni lub pieczony w piekarniku, aż staje się chrupiący na zewnątrz, a miękki w środku.

Śląsk to region w Polsce, który może poszczycić się bogatą tradycją kulinarną i wyjątkowym smakiem. To kuchnia, która łączy w sobie wpływy różnych kultur i przeszłość regionu. To także część bogatej kultury i dziedzictwa śląskiego, które warto poznać i docenić.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo