Szczecin i całe województwo zachodniopomorskie to kolejny region na mapie Polski, gdzie w dawnych czasach mieszały się zwyczaje i tradycje. Do zachodniopomorskiego przyjeżdżali zarówno mieszkańcy Polacy z reszty Polskiz różnych stron kraju, jak i zagraniczni przybysze. Rożne kultury przenikały się więc, tworząc ciekawy pod wieloma względami region. Bogactwo kulturowe to również kulinaria. Przyjemnie jest poznawać historię miejsc za pomocą tradycyjnych potraw, które były przez nią kształtowane. Odwiedź Szczecin i jego okolice Z chęcią więc udajemy się do Szczecina i okolic, by odkryć tradycyjne polskie smaki i poznać w ten sposób pewną część historii. Wyrusz z nami w podróż na północny zachód kraju i odkryj oryginalne szczecińskie smaki.

Kuchnia zachodniopomorska

W regionie Pomorza Zachodniego zachodniopomorskim nietrudno o rybne przysmaki, co wynika z łatwego dostępu do morza oraz licznych jezior. Mamy więc możliwość zjedzenia tam zarówno ryb morskich jak i słodkowodnych. Znanym w regionie daniem jest sielawa wędzona z Pojezierza Drawskiego. Przygotowuje się ją według tradycyjnej receptury i wędzi w całości. Znaną w okolicy rybą jest też sieja miedwieńska z jeziora Miedwie, którą również się wędzi lub przygotowuje z niej przetwory. W latach 50. ubiegłego wieku w regionie Pomorza Zachodniego zachodniopomorskim popularność zdobyły grzyby marynowane z szyszkami, które uważa się do dziś za flagową potrawę dla tych okolic. To oryginalne danie to miało niegdyś za zadanie urozmaicić prosty jadłospis mieszkańców.

 

Przysmaki Szczecina

Sama stolica województwa zachodniopomorskiego, czyli Szczecin, ma w swojej ofercie kilka charakterystycznych i kultowych dla miasta potraw. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych przekąsek typowych dla Szczecina jest pasztecik szczeciński. To rodzaj lokalnego fast foodu, na który składa się smażone, podłużne ciastko drożdżowe, w środku którego znajduje się mięsny farsz. Najstarsze w mieście miejsce, w którym podaje się paszteciki szczecińskie powstało pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Na początku swej działalności w istniejącym do dziś lokalu, przyrządzano przekąskę z wykorzystaniem maszyny z radzieckiego demobilu! Paszteciki są do dziś bardzo popularne i chętnie jedzone zjadane przez mieszkańców regionu Szczecina i okolic. Szczecin to także śledzie przygotowywane na wiele różnych sposobów - w marynacie, w zalewie octowej, śledzie z cebulą i smażone. Były popularne przed laty i są bardzo lubiane również dziś. Śledzie często goszczą zarówno na domowych stołach, jak i w formie plenerowej przekąski nie tylko na pikniku, ale podczas wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzy. Przykładowo prosto z foodtrucka znalezionego podczas spaceru nad rzeką albo jako festiwalowa przekąska. Wśród szczecińskich rarytasów są i te słodkie - pierniki szczecińskie. Ponoć wypieka się je tam od XIX wieku. Na pierniki ze Szczecina składa się oczywiście mąka i tłuszcz oraz przyprawy: miód, cynamon, goździki, skórka z cytryny, kardamon, imbir. Słodkie pierniczki mają wspaniały, rozgrzewająco-korzenny smak i aromat, a swoimi kształtami najczęściej nawiązują do motywów marynistycznych - przedstawiają statki, ryby albo marynarzy.

 

Kulinarne szlaki regionu zachodniopomorskiego

Region Pomorza Zachodniego zachodniopomorski obfituje w restauracje z polską kuchnią. Każdego roku do okolic zjeżdża sporo turystów, nie tylko w celu zażycia morskich kąpieli i podziwiania wyjątkowej architektury, ale również ze względu na tradycyjną polską kuchnię. Miasta i restauracje przygotowane są więc na jak najlepsze ugoszczenie przejezdnych. Bez problemu znajdziemy tam przede wszystkim lokale serwujące świeże ryby: śledzie, dorsze, okonie, słodkowodne sielawy. Warto w swoim planie wycieczki po województwie zachodniopomorskim wziąć pod uwagę mniej oczywiste, niewielkie miejscowości. Może się okazać, że odkryjemy w ten sposób prawdziwe perełki pod względem oferty gastronomicznej i nie tylko. Z pewnością warte uwagi będą miasta położone nieco w głębi kraju, jak Czaplinek, Wałcz, Białogard czy Połczyn-Zdrój ze swym Parkiem Zdrojowym i ładną starówką. Nie można jednak pominąć miejscowości najbliżej morza, takich jak Ustronie Morskie czy Międzyzdroje, gdzie z pewnością znajdziemy restauracje z polską kuchnią i tradycyjne pyszności. Będąc w samym Szczecinie, warto udać się w okolice Starego Miasta i Centrum - bez trudu znajdziemy tam godne uwagi miejsca z lokalnymi przysmakami.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo