Kraków to wizytówka naszego kraju i miasto, które przyciąga co roku tysiące turystów z zagranicy i z Polski. Ma swój niepowtarzalny klimat, urok i mnóstwo szczególnych miejsc, w których historia jest wciąż żywa. Aby zasmakować w krakowskiej atmosferze, trzeba też dobrze zjeść! A o to w Krakowie i okolicach nietrudno, trzeba tylko wiedzieć, gdzie się udać. Sprawdź, gdzie znaleźć tradycyjne polskie smaki w Krakowie.

Dania kuchni małopolskiej

Przede wszystkim należy ustalić, jakie są te charakterystyczne dania kuchni małopolskiej. Jak każdy region w Polsce, tak i Małopolska ma swoje flagowe potrawy. To kraina, która może się poszczycić naprawdę sporą ilością unikatowych dań. Na kształtowanie kuchni małopolskiej bez wątpienia wpływ miała kultura galicyjska i austro-węgierska. Być może niewiele osób wie, że właśnie z Małopolski pochodzi znany i popularny w całym kraju klasyczny polski rosół. Przepis na to danie pojawił się w Krakowie w XVII wieku. Jeśli chodzi o zupy, to tradycyjną małopolską będzie też zupa zoproska, której historia sięga ponad sto lat wstecz. To prosta potrawa, którą gotuje się z suszonych grzybów, cebuli, marchewki i mnóstwa świeżych ziół, m.in. mięty, ziela angielskiego, liści laurowych i kminku. Współcześnie podaje się ją z kluseczkami lub ziemniakami. Jeśli chodzi o tradycyjne potrawy kuchni małopolskiej, to należy do niej również kapusta po góralsku. Na to danie składa się kiszona niegdyś w beczkach kapusta, ugotowane ziemniaki i podsmażone skwarki z cebulą. Kuchnia małopolska to dania sycące i wyraziste w smaku.

 

Na krakowskim stole

Wśród dań małopolskich wyróżniają się te typowo krakowskie. W kuchni typowej dla stolicy Małopolski znajdziemy maczankę krakowską, czyli kawałek wieprzowiny w sosie kminkowym, serwowany zazwyczaj w bułce kajzerce i z ogórkiem kiszonym. Flagowym daniem jest też kremowy, bardzo sycący żurek po krakowsku, który gotuje się w tym regionie od XIII wieku. Barszcz czerwony, którym w towarzystwie uszek podczas wigilii zajadają się Polacy, także ma swoje początki w Krakowie i okolicach. Dobry barszcz czerwony powinien być esencjonalny i lekko kwaskowaty. Krakowska kuchnia nie istniałaby też bez klasycznej przekąski - obwarzanków, które piecze się w Krakowie od setek lat. Obwarzanki z różnymi dodatkami i przyprawami można łatwo znaleźć na każdym kroku spacerując po centralnych miejscach Krakowa. Obwarzanki można uznać za typowy, krakowski “streetfood”.

 

Kraków i okolice - gdzie się udać, żeby zjeść w polskim stylu?

Jeśli Kraków stanowi cel naszej wyprawy kulinarnej, to z pewnością powinniśmy udać się w okolice Starego Miasta, gdzie bez problemu znajdziemy restauracje, w których króluje kuchnia polska. Wspaniałą okolicą do zwiedzania będzie też krakowski Kazimierz, czyli dzielnica, w której odnajdziemy bogactwo kultury żydowskiej, ponieważ to właśnie w tym miejscu skupiała się przez długie lata ludność krakowskich Żydów. To również tutaj znajdziemy niepowtarzalny klimat oraz miejsca serwujące jedyną w swoim rodzaju kuchnię regionalną. Współcześnie na Kazimierzu toczy się też życie kulturalne miasta. Natomiast tradycyjna kuchnia polska i małopolska to nie tylko miejsca w samej stolicy województwa. Warto udać się poza miasto, nawet w nieco dalsze okolice, aby nacieszyć się pyszną kuchnią tego regionu. Jeśli chcemy skosztować polskiej kuchni w małopolskim wydaniu, nasz szlak powinniśmy wzbogacić o miasta na północ od Krakowa, np. Balice i Olkusz (gdzie możemy również podziwiać ruiny średniowiecznego zamku) lub na zachód - o Wadowice. Gdy udamy się na południe od Krakowa, warto zajrzeć do Krynicy Zdrój, Bukowiny Tatrzańskiej i oczywiście Zakopanego - polskiej wizytówki Tatr. To wspaniałe okolice, gdzie można nacieszyć oczy niepowtarzalnymi widokami, nasycić ducha wyjątkowym podhalańskim klimatem, zjeść tradycyjnie i pysznie.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo