Kaszuby to lubiany przez turystów region. Odwiedzają go miłośnicy nie tylko plażowania, ale też żeglarstwa, wędkarstwa i grzybobrania. Region ten ma też charakterystyczną kuchnię, o której chętnie Wam opowiemy nieco więcej.

Kaszuby, malowniczy region położony w północnej Polsce, słynie nie tylko z pięknych jezior i lasów, ale także ze swojej wyjątkowej kuchni regionalnej. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Kuchnia kaszubska to prawdziwa uczta dla podniebienia. Odkryj, czym się wyróżnia, jakie są charakterystyczne dla tego miejsca przepisy oraz jakie inspiracje tkwią w tym niezwykłym regionie.

Kuchnie regionalne w Polsce – Kaszuby

Kuchnia kaszubska to nie tylko tradycja, ale także inspiracja dla współczesnych kucharzy. Lokalne składniki oraz unikalne smaki regionu stają się coraz częściej punktem wyjścia do tworzenia nowoczesnych, kreatywnych potraw. Warto również zaznaczyć, że dania kuchni kaszubskiej są energetyczne, sycące i proste w przygotowaniu.

 

Historia kuchni kaszubskiej – tradycja i nowoczesność

Historia kuchni kaszubskiej sięga setek lat wstecz i opiera się na prostocie oraz dostępności lokalnych produktów. To kuchnia uboga, ale niezwykle smaczna. W ciągu wieków wpływy różnych kultur i regionów wpłynęły na jej ewolucję, nadając unikalny charakter. Dziś kuchnia kaszubska łączy tradycję z nowoczesnością, a lokalni kucharze nie boją się eksperymentować, tworząc nowe interpretacje klasycznych dań.

Tradycyjna kuchnia bazuje na potrawach rybnych i mięsnych. Z uwagi na położenie Kaszub, kuchnia opierała się na rybach i bogactwie leśnym oraz produktach z ogródka, czyli na tym, co dawała natura. Jada się tu również dziczyznę, wieprzowinę oraz grzyby, mąki i kasze.

 

 

Ryba pieczona z warzywami

 

Bogactwo smaków i charakterystyka kuchni kaszubskiej

Kuchnia kaszubska wyróżnia się bogactwem smaków oraz wykorzystaniem naturalnych składników, często pochodzących z lokalnych upraw i hodowli. Charakterystyczne dla tej kuchni są potrawy oparte na ziemniakach, kapuście, śmietanie oraz różnych gatunkach ryb, takich jak szczupak czy sandacz.

Warto również wspomnieć o tradycyjnym chlebie kaszubskim, którego aromatyczna skórka i miękka, wilgotna środkowa część stanowią doskonałą bazę dla różnego rodzaju przekąsek. Królem przekąsek są śledzie po kaszubsku, czyli solone płaty śledziowe. Muszą być wcześniej dobrze wymoczone. Serwowane są z koncentratem pomidorowym, odrobiną octu winnego, czerwoną cebulką i suszonymi śliwkami.

 

Przepisy

Jednym z najbardziej znanych dań kaszubskich są kaszubskie plince, czyli placki ziemniaczane. Podaje się je z kwaśną śmietaną i dżemem, tworząc harmonijną mieszankę słodkiego i kwaśnego. Na święta często serwowana jest potrawka z kurczaka w sosie śmietanowo-cytrynowym, tzw. ferkase. Podawana jest z rodzynkami, ryżem i groszkiem z marchewką.

Również golonka kaszubska to kolejne danie, które zachwyci miłośników mięsa. To gotowana i pieczona golonka wieprzowa serwowana z duszoną kapustą i ziemniakami. Kolejnym smakowitym daniem jest kaszubski barszcz czerwony gotowany na żeberkach wieprzowych i podawany ze smażoną kiełbasą oraz śmietaną. Warto również spróbować łososia, który jest przyrządzany na wiele różnych sposobów – wędzony, smażony czy gotowany.

Na Kaszubach bardzo popularne są także zupy rybne. Przyrządza się je z kilku gatunków ryb morskich i słodkowodnych – jak m.in. szczupak, sandacz, okoń, leszcz, płoć czy lin. Mogą mieć różny smak w zależności od rodzaju i ilości przypraw. Na ziemi kaszubskiej można zjeść wiele odmian zupy rybnej. Warto też skusić się na zupę z brukwi oraz zupę gotowaną na bazie z maślanki, ziemniaków i boczku.

Oryginalną zupą, bazującą na krwi kaczki lub gęsi, jest czernina. Na Kaszubach podawano ją podczas ważnych uroczystości lub wesel. To potrawa z dodatkiem suszonych grzybów, warzyw, owoców i podrobów. Wpisała się w polską kulturę, Adam Mickiewicz wspomina o czarnej polewce w „Panu Tadeuszu”.

 

Golonka kaszubska

 

Kuchnia regionalna polska. Podróż po kaszubskich przysmakach

Kuchnia regionalna Polski, zwłaszcza ta kaszubska, to mozaika smaków, tradycji i historii. Przepisy kaszubskie kuszą różnorodnością oraz wyjątkowym połączeniem smaków, które czerpią z bogactwa lokalnych składników.

Kuchnia kaszubska to nie tylko posiłki, to również opowieść o regionie, który ewoluuje, zachowując przy tym swoją autentyczność i charakter. Przykładem kaszubskiego modern foodu jest ryba gotowana na parze. To także inspiracja dla współczesnych kucharzy, którzy tworzą nowoczesne interpretacje klasycznych dań.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo