Kuchnia wielkopolska może poszczycić się zarówno wyjątkowymi, oryginalnymi daniami, których nie spróbuje się nigdzie indziej, jak i takimi, które zdobyły niemałą sławę w innych częściach kraju. Z czego słynie kuchnia wielkopolska? Czym zajadają się Poznaniacy? I wreszcie - co to są pyry? Sprawdź, jakie są wielkopolskie dania godne uwagi i gdzie ich szukać.

Dania kuchni wielkopolskiej

Tradycyjne smaki kuchni wielkopolskiej bazują na prostocie i sporym wykorzystaniu warzyw. Nie znaczy to, że w tym regionie nie jadło i nie je się mięsa, wręcz przeciwnie, jednak to warzywa w królują w typowej kuchni Wielkopolski. Chyba najbardziej znanym warzywem, z którym wiele osób kojarzy kuchnię wielkopolską są ziemniaki, a w gwarze wielkopolskiej - pyry. Równie szybko na hasło “kuchnia wielkopolska” przychodzi na myśl konkretne danie ziemniaczane, czyli pyry z gzikiem. To prosta potrawa, którą można określić mianem przystawki. Składa się z ugotowanych w mundurkach ziemniaków podawanych w towarzystwie twarożku ze śmietaną, cebulką i szczypiorkiem lub koprem. Pyry z gzikiem to kultowe już danie poznańskie, jednak zyskało ono popularność poza nim oraz całą Wielkopolską i można bez problemu znaleźć je w innych większych miastach. Mówiąc o tradycyjnej kuchni w Wielkopolsce, w której główną rolę odgrywają ziemniaki, nie można pominąć dania zwanego szarymi kluchami. To ulepione z ziemniaków i mąki kluski gotowane w wodzie, podawane z mięsnymi skwarkami i gotowaną kiszoną kapustą. Za to popularnym mięsnym daniem głównym w Wielkopolsce jest golonka wieprzowa z gotowaną kiszoną kapustą i ziemniakami. To mięsne, sycące, lecz bardzo proste danie.

 

Kuchnia poznańska warta poznania

Istnieje kilka potraw absolutnie flagowych dla stolicy Wielkopolski - Poznania. Przysmakiem, którego sława sięga zdecydowanie dalej, niż granice tego miasta i całej Wielkopolski, to łakocie w postaci rogali świętomarcińskich czy inaczej - poznańskich. Poznaniacy zajadają się nimi w listopadzie, a główny dzień rogala marcińskiego przypada na 11 listopada. Wypiek bazuje na cieście półfrancuskim i ma słodkie nadzienie z białym makiem i bakaliami. Szukając dalej w poznańskich słodkościach, warto wspomnieć o prostej drożdżówce z lukrem, znanej w Poznaniu i nigdzie indziej jako szneka z glancem. Natomiast zanim najdzie nas ochota na słodkości, warto w Poznaniu skosztować tradycyjnych pyzów, które w tej okolicy są sporymi kulkami drożdżowego ciasta gotowanymi nie w wodzie, a na parze. Podaje się je zazwyczaj z sosem. Oprócz typowych polskich dań podanych w tradycyjny sposób, w stolicy Wielkopolski można znaleźć wiele restauracji z polską kuchnią, ale tą w bardziej nowoczesnym wydaniu. Ciekawym może okazać się dla wielu ta kulinarna tradycja i prostota połączona z bardziej współczesnym stylem podania.

Gdzie szukać polskiej kuchni w Wielkopolsce?

Oczywiście w Poznaniu najłatwiej znaleźć ciekawe miejsca serwujące polską kuchnię. Można trafić tam zarówno na lokale z prostymi, smacznymi daniami na każdą kieszeń, jak i na bardziej wykwintne restauracje. Warto celować w okolice Starego Rynku lub Centrum miasta. Jednak to nie jedyne miejsca w regionie, gdzie skosztujemy pysznej polskiej kuchni. Polecamy pojechać w bliższe okolice Poznania, szczególnie te zachodnie i do miast takich jak Gniezno, Września czy Śrem. Natomiast również te bardziej oddalone miasta i miasteczka oferują świetne restauracje z polskimi potrawami. Warto udać się w kulinarne zakątki Leszna, Kalisza czy Ostrowa Wielkopolskiego. Nie rezygnujmy też z tych mniejszych oraz mniej znanych miejscowości, które często zachwycają swoim przytulnym klimatem i wyjątkową, historyczną architekturą i w których także odkryć można prawdziwe perełki polskiej kuchni. Do takich wyjątkowych miejsc zaliczylibyśmy na przykład miasto Turek.

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Horecanet - logo
Horecanet trends - logo
Nowości gastronomiczne - logo
Papaja - logo
Poradnik Restauratora - logo
Portal spożywczy - logo
Przegląd gastronomiczny - logo
Restauracja pismo - logo
Szef kuchni - logo
Wiadomości spożywcze - logo
WP - logo