Bydgoskie kulinarne szlaki

Klimatyczne restauracje Bydgoszczy oferują zarówno polskie specjały, jak i nowatorskie dania inspirowane lokalnymi produktami. Można spróbować tu potraw opartych na lokalnych produktach, takich jak borowiki, gęsina czy sezonowe warzywa.

Kuchnia Bydgoszczy i okolic zachwyca różnorodnością i jakością, a Bydgoszcz, Stary Rynek to idealne miejsce dla smakoszy. Warto jednak rozważyć wizytę nie tylko w jednej z licznych restauracji w centrum miasta, ale też poznać perełki kulinarne regionu. Jedzenie w Bydgoszczy i okolicach nie ma przed nami tajemnic, a zatem — oto nasze polecenia.

Restauracja Wodnik – Bydgoszcz

Zastanawiasz się, gdzie zjeść w Bydgoszczy? Restauracja Wodnik to jedno z najlepszych miejsc na mapie miasta, oferujące wyrafinowaną kuchnię polską. W ramach wydarzenia Tydzień Kuchni Polskiej znajdziemy tu m.in. zupę borowikową z kluskami kładzionymi, oraz zrazy z jelenia serwowane z purée ziemniaczanym z okrasą, sałatką z buraka w miodzie sosnowym oraz wykwintnym sosem demi-glace z porto. W menu nie brakuje także klasycznych smaków – żurek staropolski z białą kiełbasą, boczkiem i purée ziemniaczanym zachwyci każdego fana polskiej kuchni. Na deser polecamy gruszecznik: kruche ciasto z gruszką, kruszonką cynamonową i lodami orzechowymi.

Diabelski Młyn – Koronowo

Jeśli w poszukiwaniu kulinarnych odkryć gotowi jesteśmy wyjechać poza Bydgoszcz, restauracja Diabelski Młyn może okazać się prawdziwą gratką. Położona obok zabytkowego młyna w Koronowie, restauracja zachwyca atmosferą. Tutejsze menu Tygodnia Kuchni Polskiej obfituje w regionalne przysmaki, takie jak smażony na maśle pieróg kujawski, podany z oliwą pietruszkową i aksamitnym kremem z konfitowanej szalotki, czy faszerowany grzybami leśnymi schab z kością, serwowany z tradycyjną ciapkapustą, popcornem z kaszy gryczanej i marchwią. Na deser czeka odwrócona szarlotka z orzechami pekan i waniliowym zabajone. Goście mogą też skosztować kremu z dyni z chrupiącym chili, dorsza z sosem tatarskim czy klasycznego fondantu z bitą śmietaną.

Gospoda u Baby Jagi – Brzoza

Restauracje Bydgoszczy bywają świetne, ale Gospoda u Baby Jagi warta jest wycieczki poza miasto. To miejsce łączy najlepsze tradycje polskiej kuchni z nowoczesnym podejściem do składników. W ofercie Tygodnia znajduje się więc rozgrzewający krem z dyni i tradycyjny żurek z jajkiem, klopsikami i purée chrzanowo-ziemniaczanym. Wyjątkowym daniem są pierogi z gęsi z sosem śliwkowym i jałowcem. Zachwyca pieczony jeleń z orzechami włoskimi, serwowany z ziemniakami na buraczkach. Na deser nie można przegapić szarlotki z lodami i bitą śmietaną ani tarty śliwkowej z lodami piernikowymi.

Restauracja Pod Koroną – Więcbork

Region Kujaw i Pomorza to nie tylko Bydgoszcz. Restauracje poza centrami dużych miast także oferują wyjątkowe doświadczenia kulinarne. Klasyczne dania kuchni polskiej podawane są tam często w doskonałej jakości. Najlepszym przykładem — położona nad Jeziorem Więcborskim restauracja Pod Koroną. W ramach Tygodnia Kuchni Polskiej goście mogą spróbować tu m.in. aromatycznego rosołu drobiowego z kołdunami, oraz zrazu staropolskiego, podawanego z kluskami śląskimi i burakami buraków. Na deser serwowana jest szarlotka szefa kuchni z gałką lodów i bitą śmietaną.

Restauracja Dzik i Ryba – Tleń

Czy bywa, że zastanawiasz się wyjeżdżając poza Bydgoszcz — gdzie zjeść? Specjalnością położonej w Tleniu restauracji Dzik i Ryba są ryby i dziczyzna. W menu Tygodnia Kuchni Polskiej uwagę zwracają takie dania jak udo lub pierś z gęsi w sosie jabłko-żurawinowym podawane z kluskami śląskimi i modrą kapustą, czy zupa czarnina z makaronem. Na deser restauracja proponuje klasyczną, ciepłą szarlotkę z lodami i bitą śmietaną, a także sernik z masą kajmakową i orzechami.

Toruń – perła kulinarnych specjałów

Restauracje Starego Miasta w Toruniu to nie tylko piernikowe przysmaki, ale też bogactwo dań lokalnych. Tradycja łączy się z tu nowoczesnością, a dania zachwycają smakiem i jakością. Toruń i jego restauracje to obowiązkowy punkt na mapie każdego kulinarnego turysty odwiedzającego Kujawy i Pomorze.

Piernicova – Toruń Starówka

Restauracja Piernicova (Toruń, Starówka) to kulinarna perła miasta, nagrodzona w Poland 100 Best Restaurant oraz konkursie Polskie Skarby Kulinarne. W ramach Tygodnia Kuchni Polskiej Piernicova przygotowała propozycje inspirowane tradycyjnymi smakami. W menu znajdziemy więc żur kujawski oraz zupę szczawiową z wędzonym twarogiem i omletem mascarpone. Danie główne to do wyboru: soczysta pierś z kurczaka kukurydzianego z purée ziemniaczanym z grzybami i musem z selera oraz jabłka, albo gęsie pipki z ziemniakami, śliwką i cebulą. Dla miłośników słodkości — tiramisu po toruńsku, oparte na smaku pierników, likierze kawowym i amaretto.

Brodnica - Restauracja Starówka

Starówka to restauracja w Brodnicy, będąca doskonałym przykładem miejsca, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością. Podczas tegorocznego Tygodnia Kuchni Polskiej goście spróbują tu klasycznych zup regionu: czerniny kujawskiej z kluskami ziemniaczanymi czy rosołu z trzech mięs. Miłośnicy pierogów z pewnością docenią te z gęsiną, serwowane na kiszonej kapuście, z dodatkiem chili i jeżyn w sosie. Dla zwolenników klasyki restauracja Starówka poleca kotlet schabowy z zasmażaną kapustą i purée ziemniaczanym. Deser to klasyczna szarlotka na ciepło z lodami waniliowymi, która dopełnia smaki tradycyjnej polskiej kuchni.

Oto wszystkie wyjątkowe miejsca na Kujawach i Pomorzu, w których skorzystasz z oferty Tygodnia Kuchni Polskiej:

Partnerzy Festiwalu

Food service 24 - logo
Poradnik Restauratora - logo
Przegląd Gastronomiczny - logo
Papaja - logo
Szef Kuchni - logo
Raport Restauratora - logo
Kukbuk - logo
Horeca Trends - logo
Portal Spożywczy - logo
Naszemiasto - logo
Gastrowiedza - logo
RS - logo